Viktor Frankl’in “İnsanın Anlam Arayışı” kitabı ile ekolü olan Varoluşçu Analiz /Logoterpi

Nisan 18, 2016 memduh No comments exist

“Library of Congress” araştırmasına göre dünyada en ilham verici on eser arasında bulunan “İnsanın Anlam Arayışı” kitabının bir özeti yapılarak Viktor Frankl’in Varoluşçu Analiz ve Logoterapi yaklaşımının temel kavramları bir atölye çalışması yöntemi ile ele alınacaktır.

man search for meaning

İnsanın Anlam Arayışı – Viktor Frankl

 Bu kitap özünde; “İnsanı İnsan yapan nedir?, Koşullarından bağımsız insanı yaşamda en çok ne motive eder?” sorularına bir cevap niteliğindedir.

Dr.Frankl kendisi toplama kampı tutsaklarındandır. Babası, annesi, erkek kardeşi ve karısı bu toplama kamplarında ölmüş ya da gaz fırınlarına gönderilmiştir, bu nedenle kız kardeşi hariç, ailesinin tamamı bu kamplarda yok olmuştur. Her şeyini kaybeden, bütün değerleri yok edilen, açlığın, soğuğun ve acımasızlığın altında ezilen, her an, her saat imha edilmeyi bekleyen bir tutuklu olarak Dr. Frankl, yaşamı sürdürmeye nasıl değer bulabildi?

 

Varoluşçu Analiz / Logoterapi Nedir?

logomViktor Frankl tarafından geliştirilmiş, insanın insanlığını esas alan bir felsefe, antropoloji ve psikoterapi yaklaşımıdır.

Varoluşçu Analiz / Logoterapi (EALT) Viktor Emil Frankl (1905 – 1997) tarafından Sigmund Freud’un Psikanalizi ve Alfred Adler’in Bireysel Psikoloji ’sini temel alarak geliştirilmiştir. Bu nedenle, 3. Viyana Psikoterapi okulu olarak da bilinmektedir.

Varoluşçu Analiz / Logoterapi (EALT), anlam arayışının insanın birincil isteklendirme (motivasyon)  kaynağı olduğu ilkesine dayanır.

 

Memduh Özmert

me1985 ODTÜ İstatistik Bölümü Lisans, 1988 ODTÜ Yöneylem Araştırması Y.Lisans derecesi mezunu olup 1987-1989 yılları arası ODTU İstatistik bölümü araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.

Memduh Özmert Viktor Frankl Enstitülüsü Diplamat derecesine sahip ve aynı zamanda anılan Enstitünün Fakülte üyesi olup enstitü adına eğitim ve sertifika verme yetkisine sahiptir. http://www.logotherapyinstitute.org/Faculty.html

Viktor Frankl’in yaklaşımın iş yeri, organizasyonlarda kullanımı ile ilgili çalışmaları mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir